Фондовете за градско развитие (ФГР) са финансов инструмент по Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020, които надграждат над фондовете, създадени по инициативата JESSICA от предходния програмен период. Основната цел на Фондовете за градско развитие е привличането на допълнителен частен ресурс към публичния, предоставен от ОПРР 2014-2020 г. чрез Фонд мениджър на финансови инструменти за България (ФМФИБ), за финансиране на допустими градски проекти и за осъществяване на целите на Регионалната политика на ЕС.
Какви са разликите с инициативата JESSICA 2007-2013?
Условия за допустимост на проектите, финансирани от Фонд за устойчиви градове
Проектът трябва да съответства на целите и обхвата на допустимите дейности по Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ (ПО1), допустими дейности за финансиране по която са:
или по Приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ (ПО6), предвиждаща инвестиции в проекти за развитие на туризма, свързани с недвижима културна ценност/и с категория „национално или световно значение“ - развитие на туристически продукт, туристическа инфраструктура – алеи, пътеки, посетителски центрове, дребномащабна техническа инфраструктура и др.
Проекти за градско развитие - могат да се реализират на територията на Столична община или на градовете от Южна България: Благоевград, Бургас, Хасково, Ямбол, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Пловдив, Сливен, Смолян, Стара Загора, Димитровград, Асеновград, Карлово, Дупница, Петрич, Гоце Делчев, Казанлък, Панагюрище, Велинград, като проектът трябва да попада в зона за въздействие от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) или е сред проектите в ИПГВР, които съдействат за изграждането на функционалните връзки.
Проекти за туризъм и културно наследство - проектите трябва да се реализират на територията на областите: София-град, Благоевград, Бургас, Хасково, Ямбол, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Пловдив, Сливен, Смолян, София област, Стара Загора и следва да са свързани с развитието на недвижима културна ценност/и с категория „национално или световно значение“ по смисъла на Закона за културното наследство.
Срокът за финансиране по първия цикъл на инструмента е 31.12.2023 г., като след неговото изтичане се очаква разрешаване на реинвестиране на средства.